Հավելվածների նախագծում եւ ծրագրավորում
Ծրագրային ապահովման մշակմանը «FIXIT IT COMPANY» ծրագրային թիմը մոտենում է կառուցվածքային, համակարգված եղանակով, որպեսզի երաշխավորվի, որ լուծումը լիովին բավարարում է վերջնական օգտատերին: Ծրագրային ապահովման զարգացման մշակումը բաժանվում է մի քանի փուլի:
Պահանջների ուսումնասիրության փուլ
Ծրագրային ապահովման զարգացման ամենավաղ փուլը պատվիրատուի հետ առաջին քննարկումն է: Այն իդենտիֆիկացնում է ցանկացած խոչընդոտ, որը կարող է կանգնած լինել ծրագրային հավելվածի մշակման ճանապարհին: Այս խոչընդոտները ներառում են պատվիրատուի ժամանակային սահամանափակումները վերջնական ծրագրի տրամադրման համար տեխնիկական սահմանափակումները (օրինակ`արդյոք պատվիրատուն ունի համապատասխան սարքավորումային/ծրագրային ապահովում, որը անհրաժեշտ է արտադրանքի օգտագործման համար), ինչպես նաև բյուջետային միջոցների սահմանափակումները: Ենթադրելով, որ անհաղթահարելի սահմանափակումներ չկան, պահանջների ուսումնասիրության փուլը շարունակվում է պատվիրատուի հետ երկարատև քննարկման ձևով: Արդյունքում ունենում ենք արտադրանքի տեխնիկական պահանջների նկարագրություն, որը ներառում է բոլոր առանձնահատկությունները:
Նախագծման փուլ
Նախագծման փուլում «FIXIT IT COMPANY» ծրագրավորողները մշակում են ծրագիր, որը համապատասխանում է նկարագրության մեջ սահմանված պահանջներին: Սա այն փուլն է, որի ժամանակ ծրագրավորողներն ստեղծում են նախատիպ, որը սկզբում կարող է լինել հավելվածի նախնական օգտագործողի ինտերֆեյսի տեսքով: Նախագծման փուլի նպատակը վերջնական հավելվածի կմախքի ստեղծումն է և հավելվածի ստեխծման համաձայնեցումը պատվիրատուի հետ:
Զարգացման փուլ
Երբ պատվիրատուն հավանություն է տալիս նախատիպին, «FIXIT IT COMPANY» ծրագրավորողները շարունակում են կատարելագործել այդ նախատիպը՝ կոդը ընդարձակելու միջոցով: Արդյունքում ստացվում է ուսումնասիրության փուլում նկարագրված պահանջներին համապատասխանող հավելվածը:
Փորձարկման փուլ:
Փորձարկման փուլում ստուգվում են համակարգի բոլոր էլեմենտնեերի ֆունկցիոնալությունը: «FIXIT IT COMPANY» ծրագրային թիմը թեստավորում է հավելվածի ինտեգրումը պատվիրատուի տեխնիկական և ծրագրային միջավայրում, ինչպես նաև ցանկացած նախորդ տարբերակների հետ: Փորձարկման փուլի նպատակներն են`, փորձարկել, որ հավելվածը բավարարում է օգտատիրոջ բոլոր վերջնական պահանջներին` սահմանված ուսումնասիրության փուլում, որ հավելվածը ճշգրտորեն մշակում է օգտագործողների տվյալները, և որ նոր համակարգը համապատասխանում է «FIXIT IT COMPANY» ընկերության և պատվիրատուի որակային պահանջներին: Երբ ծրագրի հետ կապված հիմնական խնդիրները լուծված են, ծրագրային ապահովումը պատրաստ է տեղակայման պատվիրատուի տեխնիկական միջավայրում: Ծրագրի բարդությունից կախված` ստեղծվում է սխալների վերահսկման համակարգ, այնպես որ բոլոր խնդիրները կարող են լուծվել հաջորդող սպասարկման փուլում:
Տեխնիկական սպասարկման փուլ
Նախագծված ծրագրային ապահովումը մտնում է տեխսպասարկման փուլ: Նույնիսկ նախորդ փուլերում մանրուքների վրա մեծ ուշադրություն դարձնելու դեպքում, ծրագրային ապահովման մեջ հնարավոր է անհրաժեշտ լինեն փոփոխություններ, եթե`
1. Պատվիրատուն որոշել է ընդարձակել ծրագրային պահովումը
2. Բիզնես ծրագրերը, որոնք եղել են հավելվածի ստեղծման ժամանակ փոփոխություն են կրել, ինչը պահանջում է փոփոխություններ ծրագրային ապահովման մեջ:

Проектирование и разработка программного обеспечения
Важно подходить к проектам по разработке программного обеспечения в структурированном, систематическим образом, чтобы гарантировать, что решение полностью удовлетворяет потребности конечного пользователя. Проект разработки программного обеспечения подразделяется на несколько этапов.
Этап исследования требований
Самая ранняя часть разработки программного обеспечения, является первое обсуждение с заказчиком. Оно идентифицирует любое ограничение, которое может стоять на пути разработки продукта. Эти ограничения включают временные рамки заказчика для предоставления конечного продукта, технические ограничения (имеет ли заказчик аппаратное/программное обеспечение, необходимое для использования продукта), а также бюджетные ограничения. Если нет непреодолимых ограничений, исследование требований продолжается обсуждением с заказчиком. В результате разрабатывается описания технических требовании программного обеспечения, соответствующих требованиям заказчика.
Этап проектирования
На этапе проектирования разработчики производят прототип, который отвечает требованиям изложенным в описании продукта. Это прототип может быть эскизом пользовательского интерфейса. Цель этапа проектирования заключается в создании скелета с целью согласования и утверждения с заказчиком создания конечного продукта.
Этап разработки
После того, как заказчик одобрил прототип, разработчики продолжают совершенствовать этот прототип путем написания его кода. В результате разрабатывается приложения по утверждённым техническим требованием.
Этап тестирования
В этапе тестирования все аспекты системы проверяются на функциональность и производительность. Система тестируется для интеграции с другими продуктами, а также с любой предыдущей версией, с которой оно должно взаимодействовать. Основные цели этапа тестирования это — проверка работы приложений удовлетворяющим конечным требованиям заказчика, изложенных в этапе исследования, что вся функциональность точно обрабатывает пользовательские данные, что новая приложения работает в среде функционирования и обеспечивает обратную совместимость с предыдущими версиями, и что новая система соответствует стандартам качества компании FIXIT IT COMPANY и требованиям заказчика. После прохождения этапа тестирования, программное обеспечение готово к жизненному циклу. В зависимости от сложности и объёма приложения, создаётся система отслеживания ошибок, чтобы возникающие проблемы были локализованы на этапе технического обслуживания.
Этап технического обслуживания
С тестированием и размещением приложения на системе заказчика программное обеспечение входит в этап технического обслуживания своего жизненного цикла. Даже после подробной тестирования и разработки на предыдущих этапах, изменения в программном обеспечении могут быть необходимы по ряду причин:
- Заказчик может решить расширить программное обеспечение таким образом, каким не предвидел раньше.
- Бизнес правила, которые были во время разработки могут меняться, что требует изменения в программном обеспечении.